Гемоперфузія
Гемоперфузія дає можливість видалення токсинів, які зв'язані з білками плазми крові. Ні гемодіаліз, ні гемодіафільтрація не можуть видаляти такі токсини.
Клініка EuReCa
Україна, м. Київ
вул. Хорива, 23В
телефон: +38(044)33-999-03
email: info@eurecamed.com.ua
viber: +38(066)453-53-30

Що таке гемоперфузія

Гемоперфузія (у радянській і пострадянській літературі поширеним терміном є гемосорбція) - метод екстракорпорального (тобто поза організмом) очищення крові - видалення з неї токсинів, які надійшли із зовні або утворились чи накопичились унаслідок різних захворювань. Так само, як і при інших методах екстракорпорального очищення крові - гемодіалізі (ГД), гемофільтрації (ГФ) та гемодіафільтрації (ГДФ) - кров пацієнта через вено-венозний доступ за допомогою апарату проходить через спеціальний пристрій. У випадку гемодіалізу - це діалізатор, гемо(діа)фільтрації - діафільтр, а при гемоперфузії - картридж, що містить штучні клітини. Штучні клітини - рукотворні часточки, що виконують одну або більше функцій біологічних клітин за рахунок того, що мають біологічну або полімерну мембрану та біологічно активний вміст.


HA130
Термінальна ниркова недостатність

HA230
Гострі отруєння

HA280
Імунні захворювання

HA330
Критичні стани

HA330-II
Печінкова недостатність
ГП

Метод гемоперфузії вперше був запропонований у 40-х роках ХХ століття. До кінця минулого століття у якості сорбенту використовувалось активоване вугілля (покрите чи непокрите). Застосування гемоперфузійних картриджів першого та другого покоління було пов'язане з рядом небажаних ефектів, які були обумовлені низькою біосумісністю сорбенту (тобто реакціями з боку організму, в першу чергу системи крові, - тромбоцитопенія, лейкопенія та гіпоглікемія) та потраплянням часточок сорбенту до організму. Однак, це не завадило вже до кінця минулого століття посісти гемоперфузії провідне місце у лікуванні багатьох отруєнь.
Конструкція сучасних картриджів для гемоперфузії, що містять штучні клітини запобігає потраплянню часточок до організму. Це досягається не тільки особливою конструкцією самого картриджу, але й спеціальним покриттям (мембраною) штучних клітин (1). В якості сорбенту останнє покоління гемоперфузійних картриджів використовує іонообмінні смоли особливого складу.

У чому полягає принципова відмінність гемоперфузії від інших методів екстракорпорального очищення крові?

Основна відмінність полягає у тому, що гемоперфузія дозволяє видаляти середньо- та високомолекулярні токсини. При гемодіалізі добре видаляються токсини молекулярною масою до 500 Da, гірше - 1500 - 2000 Da. Гемофільтрація та гемодіафільтрація ефективно видаляють токсини моолекулярною масою більше 500 Da, але видалення речовин з молекулярною масою 15 000-20 000 є досить обмеженим. При гемоперфузії видаляються речовини з модекулярною масою від 100 до 150 000 Da. При цьому, кліренс (швидкість видалення) токсинів з масою 10 000 - 20 000 Da у 4-10 разів вища, ніж при гемодіафільтрації (1).

ГД/ГФ Малі водорозчинні сполуки
<500 Da
Приклад - сечовина
Легко видаляються будь-яким типом діалізу
ГП/ГДФ Великі та середні молекули
>500 Da
Приклад - β2-мікроглобулін
Видаляється лише високопоточними (high flux) діалізаторами
ГП Зв'язані білками сполуки
Переважно >500 Da
Приклад - індоли, феноли
Важко видалити за допомогою будь-якого типу діалізу

Іншої важливою перевагою гемоперфузії є можливість видалення токсинів, які зв'язані з білками плазми крові. Ні гемодіаліз, ні гемодіафільтрація не можуть видаляти такі токсини. Гемоперфузія, на відміну від плазмаферезу, забезпечує відносно селективне (вибіркове) видалення токсинів, яке визначається матеріалом сорбенту та технологією створення штучних клітин (1).

1. Hemoperfusion, plasmaperfusion and other clinical uses of general, biospecific, immuno and leycocyte absorbents. Edited by T. Chang et al. World Scientific Publishing Co., 2017.

Запис на процедуру Замовити матеріали Запитання
© Copyright EuReCa · 2021